Dobrovolničení, způsob jak cestovat levně

Náš původní plán ohledně cesty kolem světa byl ten, že si část peněz na cestu vyděláme v Austrálii. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistily, že o vízum „Work and Holiday“ můžou žádat pouze zájemci ve věku 18-35 let. Holt jsme jedna moc mladá a jedna moc stará. 🙂

Jak už víte, rozhodly jsme se proto, že využijeme možnost pracovat zdarma výměnou za ubytování a stravu. Sice nic nevyděláme, ale taky nic moc neutratíme.

U dobrovolničení (nepředstavujte si pod tímto pojmem pouze zdravotní sestřičku, doktora v Africe nebo potápěče čistícího oceán, může to být právě i práce na farmě) jde o to, že pracujete pouze 4-6 hodin denně, víkendy máte volné a bydlíte a jíte u rodiny, pro kterou pracujete, zdarma. S rodinou můžete i trávit spoustu svého volného času. Když jedou na výlet, můžou Vás brát sebou, popřípadě plánují výlety přímo pro vás. Půjčí vám auto nebo vás někam dovezou. Na výlety vám nabalí svačinu.

Na to, jak takovou farmu najít, existuje vícero způsobů. Například můžete využít organizace jako HelpX, Workaway nebo WWOOF. WWOOF má oddělené stránky pro každou zemi zvlášť. Odkaz zde v článku je na australskou pobočku, kterou jsme právě my využily.

Co zkratka WWOOF znamená? Je to Willing Workers on Organic Farms / dobrovolníci pro práci na bio farmách.

pekanová farma, Austrálie central Coast

Jak prakticky práci na takové farmě zařídit?

Jednotliví farmáři si udělají na stránkách WWOOF profil. Představí se, napíšou něco o farmě, jakou pomoc hledají, co bude přesně náplní práce, jak a kolik dobrovolníků můžou ubytovat, jaké jídlo a diety jsou schopni (ne)připravit, vyplní termíny, kdy pomoc potřebují a přidají nějaké fotky.

Jako budoucí dobrovolník si také uděláte profil. Opět, představíte se, napíšete důvod, proč chcete dorovolničit, kdy a na jak dlouho jste volní a také je dobré přidat pár fotek.

No a pak už to funguje podobně jako seznamka. 🙂 Farmáři si vybírají podle profilů a můžou vás přes stránky oslovit. Vy si můžete vybírat farmy a napsat jim, jestli vás náhodou nechtějí. Když se obě strany shodnou, domluvíte si čas příjezdu a je hotovo.

My jsme si udělaly profil, vyplnily přesné datum od kdy do kdy budeme v Austrálii a poptaly celkem 6 farem, které se nám líbily. Všech 6 (juhu!) nám odpovědělo a kromě jedné, která v našem termínu nepotřebovala pomoc, nás chtěly.

Udělat si profil na stránkách WWOOF.com.au stálo 70 USD na rok. Platí se kartou u registrace. Takto podobně (cena za registraci se může lišit) fungují i ostatní organizace. Je dobré si vybrat jednu, ať neplatíte na všech frontách.

Může se vám to zdát hodně peněz, ale věřte, že to stojí za to. V Austrálii jsme dobrovolničily 20 dní – to znamená 20 dní ubytování s plnou penzí za 70 USD. Kromě toho jste počas práce na farmě pojištění a případné nesnáze můžete řešit online s týmem organizace.

Farmy si můžete prohlížet i bez registrace. Doporučujeme nejdřív se podívat na stránky, najít, kde byste chtěli pracovat a až pak provést registraci.

Samozřejmě vždy máte možnost oslovovat farmy samotné. Přijet do Austrálie a v hostelech se poptat kde zrovna nabízejí práci. Tento způsob je super, když zůstáváte na místě déle a nějaký ten týden čekání, až najdete vhodnou práci, vám nevadí.

My máme přesný itinerář, letenky na celou cestu kolem světa koupené předem, musíme se držet plánu – a tak jsme i práci na 2 x 10 dní potřebovaly mít zabezpečenou předem na přesný termín.

Pokud chcete dobrovolničit, WWOOF určitě doporučujeme.

Naše první dobrovolničení bylo přímo v Modrých horách / Blue Mountains. Bydlely jsme v dechberoucím místě. Přečíst si o této zkušenosti můžete v našem článku Farmaříme v Austrálii. Spousta turistických cest / bushwalks začínala právě pár desítek metrů od farmy. K těm, které byly dál, nás naše farmářská rodina dovezla autem. Platily jsme pouze za lanovky.

Samozřejmě ne vždy to musí být taková pohodička, jak se zdá. Jsme lidi a ne vždy si sedneme. Není farma jako farma a není práce jako práce. Je dobré si dopředu pozjišťovat co nejvíce informací, s rodinou vyměnit několik e-mailů, zeptat se na vše, co vás napadne.

My jsme ostatně z druhé farmy taky málem utekly. Věřte, že důvodem nebyla práce, té my se nebojíme. Než jsme se ovšem stihly rozhýbat k odchodu, na farmu přijela ještě skupinka tří mladých rakušanů. Dvojčata Bettina a Alex a Bastin – a rázem bylo veseleji! Ne že by důvod k odchodu nepřetrvával, ale měly jsme kámoše, některým situacím jsme se mohly spolu zasmát a bylo to nakonec moc prima. O našem druhém dobrovolničení se dočtete v článku Nashle Austrálie. 🙂

I toto je výhoda dobrovoničení. Potkáte spoustu cestovatelů / dobrovolníků smýšlejících podobně jako vy. Nejhorším na tom celém je to neustálé loučení. Když jsme odcházely od rodiny pana Grahama z Blue Mountains, skoro všichni jsme plakali. S Alex, Bettinou a Bastinem z druhé farmy si pořád píšeme.

farmaření na pekanové farmě

Jak dlouho na jedné farmě pobýt?  My doporučujeme farmy střídat, dostanete se na víc míst, poznáte víc lidí a jiný kraj. Jak často je střídat, to už záleží, jak dlouho chcete dobrovolničit. Naši australští přátelé budou v Austrálii 6 měsíců a na jedné farmě zůstávají cca 3 týdny. My byly v Austrálii měsíc, dobrovolničily jsme dvakrát po deseti dnech. Zbytek dnů jsme si nechaly na Sydney.

Teď to nejdůležitější. Jak to je s pracovním vízem, když pracujete jako dobrovolník přes WWOOF? Musíte ho mít? Nebo stačí vízum turistické?

Organizece WWOOF ani majitel farmy vám s vízem nepomůžou a ani nejsou za typ vašeho víza odpovědní. Aktuální informace vždy najdete na stránkách Ministrerstva zahraničních věcí Austrálie.

Dobrovolničit samozřejmě můžete, pokud máte pracovní vízum nebo jste student. Nás zajímala situace, jestli můžeme dobrovolničit, když máme pouze turistické vízum.

Jak jsme situaci pochopily my, dle platných vízových předpisů můžete dobrovolničení za určitých podmínek dělat i na turistické vízum. 

Zde jsou ty podmínky: Práce nesmí být hlavním důvodem, kvůli kterému jste do Austrálie přijeli. (není) Dobrovolničení je pouze součást vaší dovolené. (a to je!) Vždy je samozřejmě neplacené. (ano) Dobrovolničíte, protože chcete dělat něco užitečného, naučit se nové věci, například o bio farmách, poznat nové lidi. (ano, ano, ano) Nesmíte dělat práci, na kterou si farma běžně najímá domácí pracovní sílu za peníze.

Tyto podmínky splňují nejlépe domácí farmy, které neprodukují žádný zisk. Zde je velmi málo pravděbodobné, že by si na práci najali někoho placeného. V nabídce WWOOF je velké množství nekomerčních hobby farem. Na takovéto farmě jste víc členem rodiny a počet odpracovaných hodin není tak striktní. Vybírejte teda z těchto farem a měli byste dostát vízovím podmínkám pro turistické vízum.

Ještě jedna rada na závěr. Nevíte, co napsat do profilu na stránky dobrovolničení? Klidně se inspirujte na našem profilu, lze si ho prohlédnout i bez placené registrace.

ALOHA! Zdravím z Havaje, kde momentálně zaslouženě odpočíváme. Další dobrovolničení nás čeká již za týden kousek od San Francisca.

Viera.

Facebook Comments

Napsat komentář