Jako Island? Ty bláho!

Zpod kamene zahaleného v huňatém mechu vyskočí skřítek (nebo Islanďan s rezatým plnovousem?) – a já se ani nedivím. Hlava mi jde doteď kolem z pohádkového Islandu, J.R.R. Tolkien ví o čem mluvím. Jeho tvorba je totiž nekonečně inspirovaná tímto neskutečným ostrovem. Kde se vzali jeho slavní trolové, samotný Bilbo a Gandalf z bestselleru „Hobit“? Všichni mají počátky přímo tady, na nádherném Islandu, lezou ze stránek islandských knížek a pověstí o nadpřitozených bytostech.

Skogar, Iceland/ The beautiful path leading to the natural geothermal pool Seljavallalaug. / Klidná cesta vedoucí k přírodnímu geotermálnímu bazénu Seljavallalaug uprostřed islandské přírody.

Musely jsme objet zeměkouli, abychom v Evropě našly zemi, která nás nejvíc dostala. Člověk si o ní přečtě bichle, ovšem naživo vás stějně překvapí. Island = krásná příroda, v létě zelená, že zelenější už nemůže být. Každý trávník v Čechách by záviděl to nepřetržité zalívání a nulovou možnost spálení sluncem. To bývá často zastíněno mráčkem, no ale když už je zvědavé a někde zpoza obláčku vykoukne, odměnou je vám ta nejbarevnější duha!

Gullfoss Waterfall, Golden Circle, Iceland

Kontrast nekonečné zeleně s černými plážemi, ledem a sněhem pokrývajícím vrcholky v povzdálí je pro oči snad nejlahodnější pohled, pro duši příjemné pohlazení.

Jokulsárlón (ledovcová laguna), Iceland
Reynisfjara Black Beach (Reynisfjara černá pláž), Iceland

Média hlásí: „Island je v módě, jezdí tam spousta turistů, je přelidněno, hlava na hlavě!“

Ale my zas: „Nebojte se toho“. Na hlavních atrakcích jsou lidi, každý chce samozřejmě vidět „to nejhezčí“ (o tom dále). Strkat se ovšem nebudete, každý si najde svůj kousek volného prostoru a často budete na spoustě míst i sami.

Diamond Beach Iceland (Jokulsarlon Beach)

Když už jste na Islandu, stojí za to si pronajmout auto. Můžete jet v jiných časech než vyráží většina turistických autobusů. Objeďte vše, co je v bedekrech, a přidejte jakákoliv místa po cestě. Nemusíte ani hledat, co je kde zajímavé. Zajímavé a krásné je totiž úplně vše. Kdekoliv zastavte, zamkněte auto a vyražte.

Máma vyskočí z auta a nelení, ztrácí se mi v zeleni!

Najdete vodopády, kam jezdí jedno auto za půl dne a vlastně ani nevíte, proč zrovna tento váš objevený vodopád není tak slavný jako Gullfoss nebo Skogafoss. Je totiž snad i hezčí, ne? Na většině cest, včetně hlavní Ring Road, která jede kolem dokola ostrova, budete často sami a jenom občas potkáte auto.

Hodiny na cestách nejsou pruda, ale zážitek.! Za okny se totiž míhá nekonečně krásné zeleno, na okna dopadá lehký déšť, na konci cesty se objeví duha. A tak stačí jen sedět a divit se, sedět a koukat. / Spending hours driving is not boring as you might think – Iceland is so precious no matter where you drive and even just looking out the window and seeking some sheep or admiring rainbows leaves you with no words but „how?“.

Ihned po příletu nás okouzlil Reykjavík. Spousta malebných barevných domečků zasazených v té zeleni všude kolem, krásné pouliční umění kam se jen pohnete a čerstvý vzduch provoněný deštěm. Věděli jste, že na Islandu žije nejvíc kreativních lidí v přepočtu na počet obyvatel na světě?

Reykjavik is such a precious place. Calm yet crazy, old-school yet full of color, rainy yet vibrant. / Krásný Reykjavík – žlutá stříška tam, modrá sem.

Znáte nás, nespěcháme, neškrtáme jednu atrakci za druhou, za osm dní na Islandu jsme projely jižní část ostrova. Na tu severní se určitě vrátíme. Ten pocit svobody a krásy, zelených plání a zasněžených hor, nekonečného množství výšlapů si chceme určitě zopakovat.

Kerid Crater, Iceland

Opouštět každou zemi po cestě bylo těžké, ovšem Island ten nás opavdu rozplakal. Poslední den byl upršený víc než jindy, zdálo se, že i Island se s námi nerad loučí.

upršeno, šťastno / Get ready to become soaking wet in Iceland no matter how many layers of raincoats you wear. But it is fun!

A zde je konec naší cesty… poslední let a jsme doma. Ptáte se, jestli se tešíme? Na rodinu a přátelé ano, jinak jsme smutné jak dvě želvy. Byla to jízda, na kterou se nezapomíná.

Our little home for the past few days. / Naše červeňoučké autíčko se po pár dnech stalo naším čtyřkolým domovem.

Jdeme se trochu aklimatizovat a uf najet do starých kolejí.

Držte nám palce, ať nás to nezabije. 🙂

POZOR POZOR! Ještě se s vámi neloučíme. Chybí přece šití na Islandu! A taky Kačka říká, že tak krásný kus světa, jako je Island, si zaslouží ještě jednu podrobnější reportáž.

Zatím se mějte, Viera.

PS: Všichni víme, že Island je drahý. Ovšem neděste se toho. Zapoměňte na zájezdy cestovek a jeďte po vlastní ose. Zpáteční letenku na Island dnes seženete za pár tisíc. Ubytování hledejte v soukromí, například přes airbnb. Pronajměte si auto a vyražte.

Jídlo na Islandu nakupujte v supermarketu Bónus. Je to něco jako Lidl u nás. Kupte kilové špagety, velkou hotovou rajčatovou omáčku, velký toastový chéb, nějaký ten salát, sýr, čínskou polévku a je to.

Ubytování v soukromí si najděte s kuchyňkou. Zde ty špagety večer uvaříte. Ráno si dáte kafe a teplý čaj, toast a do krabičky si připravíte jídlo do auta na celý den, než zase dorazíte do nějakého dalšího ubytování.

Na restaurace zapoměňte, ale kvůli ním na Island nejedete. Lepší než suvenýry jsou zážitky z cest! Také se na cestu dobře připravte ať nemusíte kupovat třeba pláštěnku až na místě. 🙂 Nakonec budete mile překvapeni, že neutratíte víc než doma.

Takže hurá na Island. 3,5 hodinky letadlem a jste tam. Je to opravdu za rohem. No a třeba se tam za pár potkáme!

Krásný výhled z Dyrhólaey. / The beautiful view from Dyrhólaey.
vodopád Svartifoss v národním parku Skaftafell, Iceland
Facebook Comments

Napsat komentář