Farmaříme v Austrálii

Znáte ty nádherné fotky australské přírody z katalogů? Skalní masivy místy připomínající Grand Canyon, spousta zeleně, výhledy, rokle a propasti? Tak úplně přesně toto všechno máme před očima od rána do večera – a nikam moc nemusíme. 🙂

Když jsme plánovaly pobyt v Austrálii, napadlo nás, že po levné Indii a výhrou zaplacené Číně, bychom ani v Austrálii nemusely moc utratit, a tak jsme se porozhlídly po možnostech bydlení zdarma.

Netušily jsme, že práce na farmě výměnou za ubytování a jídlo bude taková výhra. Jak k takové farmě přijít, si nenecháme pro sebe. Vše již brzy najdete na našich stránkách.

Farma pana Grahama, na které jsme strávily krásných 10 dní, je přímo v národním parku Blue Mountains. Není nutno cestovat za poznáváním přírody, jsme přímo v ní.

Ze tří stran velkorysá prosklená společenská místnost spojená s kuchyní je natočená do údolí. Pod námi nekonečné zelené pláně, každé ráno plné klokanů, než je stihnou zahnat místní psi Abby a Millie. Nad údolím se tyčí do oranžova zbarvený skalní masiv, na zahradě rostou žluťácké citrony. Není co dodat. Bude nám to chybět.

Rodina pana Grahama je další z výher, které nás zatím na cestě kolem světa potkaly. V podstatě jsme se staly členy rodiny. Jíme spolu u velkého dřevěného stolu, po večerech hrajeme společenské hry, přes den mezi prací popíjíme na terase kávu. O tom, že Barbara, paní domu, vaří báječně, ani nemluvím.

Práce na farmě je příjemná. Na stole máme seznam, co všechno bychom mohly dělat a můžeme si vybrat, co se nám víc líbí. Přesadit keřík, okopat kytky v zahrádce, nakrmit koně, pomoct se sklizní oliv, vykopat starou dlažbu u bazénu.. Je příjemné, že je práce každý den jiná. Nikdo nás nehoní ani nekontroluje.

Výhodou také je, že pořád komunikujeme s rodinou a tak jsem se naučila spoustu nových anglických slov. Namátkou: kindling (dřevo na podpal), pruning (prořezávat), wheelbarrow (kolečko).. 😊

Na doporučení místních nezůstáváme pouze na jedné farmě. Zkusíme co a jak to chodí jinde. Zatímco teď jsme byly přímo v Modrých horách / Blue Mountains, druhá farma, na kterou se přesuneme, je u pobřeží, v části Centrální pobřeží / Central Coast.

Snad se nám tam bude líbit. Žádná zvířata, pouze ořechy. Pekanové, mňam. Pěstují je ve velkém na prodej doma i ve světě. Trefily jsme se zrovna do hektického podzimního sběru, tak snad to přežijeme a majitelé budou stejně pohádkoví jako Graham’s family.

Držte nám palce, Viera.

PS: taky tady řídím kdejaké stroje..

 

Facebook Comments

2 Comments

  • tak to je krása… ticho závidím… krásne fotky aj zážitky…

Napsat komentář