contact/kontakt: info@stitchtheworld.com

I´m a sewing addict: from the first tiny coat for that little puppet as I first fall in love with the feel of needle inbetween my fingers, through all that clothes made when nothing was really obtainable. And I am guilty of travel addiction, too. Instead of Prada clutch bag I choose London, instead of new apartment Maldives! So – as crazy as it may seem – I came up with the badass idea to travel the world. And find out how those flowy skirts that all Hawaiians wear (do they even?) are made or how is it with Indian tailors. I will stitch my own way through the world.

Šití se mnou šije celý život. Od prvního kabátku ušitého na panenku, přes oblečení spíchlé za onoho režimu, kdy nic nebylo dostat, po oblečení a hračky na děti, až k patchworku, kterému zatím přicházím na chuť. A taky se mnou šije cestování. To odjakživa. A tak jsem zde s myšlenkou, že objedu zeměkouli a zjistím, jak to má s šitím indický krejčí (ano, převážně tam šijou chlapi) nebo z čeho si slečny na Havaji dělají lehounké sukýnky. Prošiju se prostě světem.

Káča

Travel the world and be hella happy on the way. Those are my 2 life goals I´ve grown up with. Yet I find myself locked up in school on a beautiful sunny day when the golden ball is high and its streaks are dancing through the window shades. Here I am reminded over and over what the life ideals are. Or should be. I just finished reading the book „Gone Girl“ by Gillian Flynn and became obsessed with the idea of being a gone girl for a while. Cause would it not be nice to be one, disappear just for a little to the craziest dreams which wind through our minds?

Jsem paní Bláhová. Hlavu mám v oblacích (nebo se spíš odkoulela do Indie) a v tom je prý problém. Když v dnešní době nechceš být doktorem či neprahneš po myšlence stát se právníkem, když nemíříš k jistotě a zachce se ti opaku, jsi hned hipíkem. Přidej k tomu roztrhané džíny a ouvej! Podivín. No a? Já si ráda sním. Ráda si píšu a kreslím, ráda si čtu dlouhé řádky těžkých knih. Zrovinka včera jsem dočetla opěvovaný bestseller „Zmizelá“ od Gillian Flynn a stala se závislou na myšlence, že se jednou takovou zmizelou stanu. Tak jedem!

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments