San Francisco, město beatniků

Hou hou hou, Viera a Kačka jedou.. 🙂 Je tady naše další destinace: SAN FRANCISCO!

Již 12 den se couráme v něm a kolem něho. Prvních 10 dní jsme opět využily možnost bydlet a jíst zdarma za něco málo práce na farmě. (Více o tomto způsobu cestování ZDE.)

naše bydleníčko v útulném přívěsu, přímo na farmě

No na farmě, spíš malá zahrádka to byla a my ji jenom zalévaly, občas něco pohrabaly ale POZOR! Pak přišel hlavní hřeb našeho pobytu. Majitům neuniklo, že Kačka hezky maluje a jali se toho využít.

Zrovna koupili na zahradu starou vanu, kde by se co jogíni ráno smáčely ledovou vodou, brr.. a měli v plánu ji restaurovat. A tak já, která nadáním malovat nebyla obdařena, jsem odstraňovala starý nátěr, drhla a škrábala, zatímco Kačka připravovala návrh designu, který by vaně slušel.

Předložená skica s polní trávou a několika vlčími máky v ní na béžovo žlutém podkladu sklidil úspěch, a tak jsme pak už byly ne pomocníci na zahradě zdarma, ale vážení restauratéři a malíři. Kačka si dva dny malovala a já povzbuzovala.

Výsledek byl parádní, líbil se všem. A nám bylo nakonec líto, že vanu musíme na místě nechat. Ale ta nadváha v ledadle?? To nešlo. 🙂

Ze zahrádky a od malování jsme si několikrát odskočily do San Franciska.

Řeknu Vám, město je to opravdu jedinečné. Ne nadarmo je turisty tak vyhledávané a opěvované, dle mnohých dokonce považované za nejkrásnější na světě. Někdo se bude přít, my se přikláníme. Hm, ceny jsou tady taky pěkně NEJ..

Ať už navštívíte centrum města Downtown, Finantial District, Chinatown nebo promenádu kolem moře, vše má své kouzlo. Město není placka, nachodíte se z kopce do kopce až až, odměnou vám však budou překrásné výhledy do množství zeleně, palem, na moře..

SF Oakland Bay Bridge

A ptáte se, co most Golden Gate Bridge, hlavní zajímavost města?

Tak tento skvost je daleko, daleko hezčí než na fotkách. Ranní mlha pod mostem, která tu je téměř každý den, mu dává tajemný nádech.

Oranžová barva (ja si myslím, že je červená, ale když jí oficiálně říkají oranžová, tak nenamítám), o panečku, kdože ji vybíral! Sláva architektovi! Ladí s okolím, most se vyjímá na pozadí zeleného hornatého pobřeží. Azurová voda k tomu a můžete na most koukat celý den. Projít ho tam a zpátky je pěkných 5,4 km. Výhledy, výhledy, na jedné straně na zelené kopce, na druhé na město, pod mostem moře a vy se kocháte a kocháte.

Nevím jak se to stalo, ale málokde ve světě najdete něco jako „český distrikt“, ovšem Chinatown je úplně všude. 🙂 Ať už jsme byly v Sydney, Honolulu nebo zde v San Fracisku, je to vždy část vyhledávaná turisty. A čínská komunita v SF je největší v USA. Barevná čtvrť s množstvím obchůdků a dobrého jídla, sloupy zdobené draky a množstvím lampiónu, koláčků štěstí a čajů s boba kuličkami. Neodolatelné.

Těžko říct co je v SF nejhezčí. Nás, kromě jiného, uchvátila ulice Broadway.

Ano, je tady spousta pánských klubů a tak, nám se ovšem ulice líbila kvůli barevným starým domům, uměleckému duchu a Beat Museum.

Můžete zde strávit několik hodin listováním knih Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga, Gregory Corsa, nebo shlédnout dobové materiály Beat generation, popřípadě kouknout na 90 minutový dokumentární film. Muzeum je malé ale milé a pro knihomoly jako stvořené. Za pultem u vchodu navíc trčí milý fešák s uměleckou bradkou. My jsme se tady zapoměly na jedno celé odpoledne.

Věděli jste, že název „beatnik“ vymyslel Herb Caen v roce 1958, spojil slovo „Beat“ a inspiroval se první ruskou umělou družicí Sputnik, vypuštěnou v témže roce, ze které vzal koncovku „nik“? Možná tím chtěl beatniky přirovnat ke komunistům, název „beatnik“ měl být spíš hanlivý. 

Kdo radši nějakou tu senzaci, ať navštíví Alkatraz. Lodí se za malou chvíli dostanete na ostrov pelikánů do světově proslulého bývalého vězení, které bylo kdysi považováno za nejtvrdší Federální věznici v USA.

Momentálně dalších pár dní trávíme v horách kousek od SF s pejskem (kde jsme k němu přišly, to vám určitě napíšeme), abychom se na poslední dvě noci před odletem na Island opět vrátily do San Francisca.

Zatím ahoj, já jdu venčit Whitney,

Viera.

Facebook Comments

Napsat komentář