Čína bez číny?

Věřte nevěřte (!), když vám někdo bude tvrdit, že čínské polévky v Číně nejedou.

„To je jen takový náš výmysl“ (ale že sakra chutný). No a pak se objevíte v supermarketu a hádejte co – ejchuchu juchuchu – instantí polévky mají svou vlastní sekci! A obrovskou.

A co ta „čína“, na které si pochutnáme v OC Chodov – je vůbec příbuzná s tím, co si tu můžete dát? Ano, je, alespoň z části! Jakožto ne tak zkušený gurmán musím nechat nějakou rezervu.

Rýže, maso, maso s masem (vegetarian madam, please), zeleninky, houby, čínské zelí, čaj a různé podivnosti různorodé struktury. Slovo vegetarián je tu vcelku neznámé, rýže je za to lepkavě výborná. Jí se ještě lépe s vysmátou rodinkou u kulatého stolu, tak každý ochutná co nejvíce jídel.

K jídlu vždy čaj, bez něho to nejde, v supermarketu najdete sypaný všude. Pytlíkáře jako jsem já tu uznávají za barbary (stejně si ho koupím, děkuji).

Návštěva supermarketu cestou do Země Nezemě. Rozluštit „cožesitovlastněkupujeme“ nebylo jednoduché. Přidávám pána s rýží (tu jsme poznaly).

Na známý smažený banánek v těstíčku asi nenarazíte. Dezerty v Číně prý nevládnou, achjo. Barevné obaly a množství všech možných druhů želé nás za to dostaly!

fikané chlazení v místním spermarketu

Slečny jsou tu elegantní a chic, na podpatky (ovšem ne tenisky na platformách) narazíte jen zřídka. Špičaté balerínky, sandále, mokasíny, tenisky – to tu nosí. A že se ty jejich nožky mají dobře.

Jo ale bacha na nohy! Prahy u památek a chrámů jsou vyšší než vysoké. Navíc nikdy nestoupat na práh samotný, musí se překročit – to aby se špatné nemíchalo s dobrým. Alespoň tak mi bylo řečeno, budeme věřit průvodci (projednou).

V metru kamera na každém metru. Streetarteři, škrabači, zaláskovaní – bez šance. Na jezdících schodech se tu stojí zig-zag křížemkrážem a mají na to žluté čáry, neběhá a nespěchá se, řady jsou úhledné.

Všechny naše dojmy a zážitky a vjemy dohromady smotané, rozhodně se nekoukejme na Čínu s despektem, ať už je jejich politické zřízení jakékoliv. To, co vybudovali za posledních 30 let, je totiž nadlidské. (Osobně doporučuji začít se učit čínsky.)

Kimonová Káča.

 

Facebook Comments

Napsat komentář